Home / El işi / 2017 Örgü şal modelleri

2017 Örgü şal modelleri

;

Örgü şal modelleri

 

 Örgü şal modelleri bayanların vazgeçemediği; kıyafet tamamlayıcı olarak kullandıkları aksesuarlardandır. Günlük kıyafetleri bile şık olarak nitelendirebileceğimiz görünüme bürünmelerine ışık tutar. Bu yazımızda örgü şal modellerini inceleyip, sizlere daha farklı stillerde ne şekilde kullanabileceğinizi anlatacağız.

2017 örgü şal modelleri - 2017 Örgü şal modelleri

Örgü şallar kışın bizi hem sıcak tutup bizi ısıtır, hem de giyim tarzınızı önemli ölçüde farklılaştırır. Örgü şal modelleri iyi kombin yapıldığında dikkatleri üzerinize çekmenizi sağlar.

 

Klasik görünümlü örgü şalları; abiye kıyafet hatta gelinlik üzerinde bile kullanabilirsiniz. Gece dışarı çıkarken kıyafetinizi bu tür şallarla tamamlayabilirsiniz. Aşağıda farklı ve şık örgü şal modellerine yer verilmiştir.

 

ANGORA ŞAL

angora şal - 2017 Örgü şal modelleri

Malzeme: Nako-Süper Angora ( 2 yumak yeterli)

Doksan ilmek atılarak başlanır. İki ilmek birlikte alınıp kesildikten sonra tekrar bir ilmek şişe dolanarak artırılma yapılır. Örgünün ön ve arka yüzünde de aynı örme şekli uygulanır. 40-45 cm kadar örüldükten sonra 3 numaralı şişle 10-11 santim kadar aynı örnek örülmeye devam edilir. Daha sonra 4,5 numaralı şişle örgüye geçilir. Örgünün boyu 70-75 santimi bulduğunda tekrar 3 numaralı şişe geçirerek 10-15 santim aynı örnek örülmeye devam edilir. Sonrasında 4,5 numaralı şişe geçilerek şal boyu 120-125 santim olduğunda örgü sonlandırılır.

 

 King moher şal

king şal - 2017 Örgü şal modelleri

Motif yapılışı

Birinci sıra altı ters örgü yapıp bir doluyoruz bir düz kesip bir doluyoruz bir düz kesip bir doluyoruz bir düz kesip bir doluyoruz bir düz kesip bir doluyoruz bir düz kesip bir doluyoruz bir düz kesip altı ters örüyoruz bu tekrarlar yapılarak sırayı tamamlıyoruz.

 

İkinci sıra: tüm ilmekleri ters örüyoruz arka sıraların tümü ters örgü yaparak bitiriyoruz. Üçüncü sıra: 6 ters örgü 11 düz örgü 6 ters örgü 11 düz örgü uygulanarak sıraya tamamlıyoruz.

Dördüncü sıra: tüm ilmekleri ters örüyoruz.

Beşinci sıra: altı ters örgü yapıyoruz. 3 ilmeği beraber alarak kesiyoruz. Böylelikle 2 ilmek kesilmiş oluyor sonrasında bir düz örüyoruz bir doluyoruz, bir düz örüyoruz bir doluyoruz, bir düz örüyoruz bir doluyoruz, bir düz örüyoruz bir doluyoruz, bir düz örüyoruz bir doluyoruz, bir düz örüyoruz iki ilmek kesip altı ilmek ters örgü yapıyoruz. Bu sıra ile devam ederek örgüyü tamamlıyoruz.

Altıncı sıra: tüm ilmekleri ters örüyoruz.

Yedinci sıra: ilmekleri geliş yönüne doğru örüp sırayı tamamlıyoruz.

Sekizinci sıra: tüm ilmekleri ters örüyoruz

Dokuzuncu sıra: 6 ters örgü yaptıktan sonra ilmeklerin üzerine bir dolama bir düz kesme bir dolama bir düz kesme bir dolama bir düz kesme bir dolama bir düz kesme yapılır ve 4 ilmek beraber alınarak kesme işlemi yapılır. Böylelikle 3 ilmek kesilmiş olur bir düz örülüp 2 ilmek kesilir sonra tekrar 4 ilmek beraber olarak kesilir. Sıra tamamlanana kadar süre başından itibaren anlattığımız işleme devam edilir.

Onuncu sıra: tüm ilmekler ters örülür.

On birinci sıra: üçüncü sıradan itibaren verilen işlemler tekrar edilir.

 

Şal yapılışı

al yapılışı - 2017 Örgü şal modelleri

130 ilmekle başlanır 2 diş haraşo örülerek örneği uygulamaya başlıyoruz. Şalın boyu 156 cm olduğunda 2 diş daha haraşo örerek ilmekleri bir defada kesilir ve bitirilir.

 

Oya yapılışı

Şalın iki kısa olan kenarlarına, bir sık iğne, 4 adet zincir çekilir Zincirin üzerindeki ilmek 20 santim kadar uzatılarak kordon piskül yapıldıktan sonra dört zincir çekilir ve şalın kenar kısmından 4 ilmek atlanır. 1 sık iğne ve 4 zincir yapılır zincirin ucundaki ilmek 20 santim uzatılarak devam edilir ve sıra bu şekilde tamamlanır.

 

Bunların dışında baklava desenli şal, örümcek şal, file şal, firkete örgü şal, godeli şal, basit bolero şal, nar tanesi motifli şal gibi birçok şal modelleri mevcuttur. Diğer yazılarınızı bu modellerinin de yapılışına yer vereceğiz. Yazlık siyah şal modelleri için de diğer yazılarınızı bekleyin. Sizlere fikir verebildiysek ne mutlu bize. Mutlulukla kalın.

About kadinask

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

3 comments

  1. Keyifle yazılarınızı okuduğumu söyleyebilirim 2017 Örgü şal modelleri güzel bir yere değinilmiş.

  2. Teşekkür ederiz çok yararlı bir makale olmuş.

  3. Teşekkür ederiz çok yararlı bir makale olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane