Home / El işi / Bambaşka Yazma Örnekleri

Bambaşka Yazma Örnekleri

;

Evimizin her köşesinde tığ oyası örnekleri kendine yer bulmaktadır. Bu nedenle sizler için bambaşka yazma örnekleri hakkında bilgiler sunacağız.

Havlu kenarlarında, kırlent takımlarımızda, odalarınızda ve daha pek çok eşyalarınızı süsleyen ve nostaljik bir etki oluşturan unsur hiç şüphesiz oya örnekleridir. Bunlar içerisinde yazmaların yeri apayrıdır. Hiç eksik olmaz. Sandıklarınızda kenarı henüz yapılmamış yazma ya da başörtülerinizin renklerini bir düşünün ve artık ortaya çıkartın. Sizlere bahsedeceğimiz model ve tarzların ardından sizin kullanım kolaylıkla ve tarzınıza uygun olanları kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Yaprak motifleri, çiçek desenleri, itki görünümüne sahip olan modeller, pul ve boncuk işlemeli gibi pek çok motif oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Değişik tarzda pullar kullanarak modellerinize farklılık katabilirsiniz. Sade veya düz renkteki yazma örtüleri için aralarına eklenen boncuklar harika bir görüntü sağlayacaktır.

yazma örnekelri 1 - Bambaşka Yazma Örnekleri

bambaşka yazma örnekleri Nedir? Neden Yapılır?

Yazma nedir? Neden yapılır sorularına yanıt arayarak başlıyoruz. El işlerinden biri olan yazmalar, Türk danteli olarak da isimlendirerek geleneksel olarak kuşaktan kuşağa aktarılır. Anadolu’ya özgü pamuktan yapılmış bir kadın eşyasıdır. Eski kültürden kalma bir gelenek olan yazmalar, çok ince dokunmuş basmaların üzerine çeşitli boyalar ile gerçekleştirilen işlemeler sonucunda oluşturulmuştur.  Tarih boyunca yazmalar küçük veya büyük değişikliğe uğramıştır. Birçok kişi bu yazma modelleri için yeni modeller bulmuş ve bu buluşlar hala sürmektedir.

Basit modellerden çok son dönemlerde detaycı gözlemler ön plana çıkmaktadır. Arık moda daha çiçekli modern modellere rastlamaktayız. Bunlar, büyük çiçekleri kapsayan daha çok düğüm içeren oldukça emek isteyen bittiğinde ise gösterişli bir hal alan modellerdir. Geriye dönük 5 yıla baktığımızda bu durumun hala devam ettiğini görmekteyiz. Yazma modelleri arasında en çok dikkatleri üzerine toplayan büyüklük ve gösterişleriyle iğne oyalarıdır. Ayrıca renklerin ahenk ile dans etmeleri ise apayrı bir durumdur.

iğne oyası modeli 5 - Bambaşka Yazma Örnekleri

Yazma Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Yazma seçiminde dikkat edilecek hususlardan ilki renk seçimidir. İkinci olarak ise yapılacak olan oyaları pamuklu iplikler seçilip, yazmalara ütü yapılmasının ardından yıkamalarınızda daha sağlam olurlar. Gerçekleştirilen araştırmalara göre 5 kadından 3 ü yazma yapmaktan keyif alırken, 5 kadından 4 ü ise yazma ve yazmaya işlenilen iğne oya modellerinden oldukça keyif almaktadırlar.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
bambaşka yazma örnekleri
Author Rating
51star - Bambaşka Yazma Örnekleri1star - Bambaşka Yazma Örnekleri1star - Bambaşka Yazma Örnekleri1star - Bambaşka Yazma Örnekleri1star - Bambaşka Yazma Örnekleri

About -

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

3 comments

  1. On numara 5 yıldız desem az olur. teşekkürler

  2. beğendim geçer oy aldı..

  3. On numara 5 yıldız desem az olur. teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane