Home / El işi / En Basit Oya işleri

En Basit Oya işleri

;

 

Sizlere En Basit Oya işleri örnekleri ile yepyeni bir makaleye merhaba diyoruz.

Çemberimde gül oya diye başlar bizim türkülerimiz. Bu kadarı bile herhalde türk kültüründe oyaların yerini anlatmaya yetiyorda artıyor bile. Oyalar Türk kadınlarının her zaman vazgeçilmezi olmuştur. Alıyla, moruyla, yeşiliyle ilmek ilmek işlenmiş oyalar gelinlerimizin çeyizi, annelerimizin başının taçı, genç kızlarımızın boyun şalı olmuşlar. Oya işleri Zamana karşı direnmiş geçmişten geleceğe yaşamaya devam etmiştir.

Oya işlerimiz annelerimizden kızlarına aynı şekilde aktarılarak devam etmektedir.Kuşaktan kuşaga  böyle aktarılırken yeni yorumlar katmışlardır genç hanımlarımız oya işlerine. böylecede yeni genç hanımlar var olan oya işleri modellerini korumuş ve yeni modeller eklemişlerdir.Daha kolay  ve daha basit yapılabilecek modellerle zenginleştirmişlerdir oyalarımızı.

Yemeni, yazma, yaşmak, tülbent siz adına ne derseniz deyin oyalar sadece kenarlarını  süslemekle kalmamış bunların, ayni zamanda onları kıvrılmaktan, eğilip bükülmekten korumuşlar. Boncuk oyası, iğne oyası, tığ oyası bin bir çeşit oyalar, hanımların ellerinin emeği gözünün nuru olmuştur. Genç kızlarımızın daha çocuk yaşta ilk örgü deneyimleri olması bakımından da hatırı sayılır bir değere sahiptir tığ işi oyalar.

Sizler için saatlerce internetten  topladığımız Tığ oyası örneklerini sizlerin begenisine sunuyoruz.Aşağdaki Resimlere çift tıklıyarak resimleri  büyütebilirsiniz.

2017 en basit yazma tulbent oyalari modelleri kadinask - En Basit Oya işleri  en kolay yazma tulbent modeli kadinask - En Basit Oya işleri eski moda oya tipleri kadinask - En Basit Oya işleritı pıtı iğne oyası modelleri - En Basit Oya işleriYazma Kenari Modelleri - En Basit Oya işleriigne oyasi tulbent oyalari kadinask - En Basit Oya işleri  oya modelleri kadinask - En Basit Oya işlerioya orgu modelleri kadinask - En Basit Oya işleripembe beyaz papatyalı mekik oyası modeli kadinask - En Basit Oya işleri  Yazma Kenari Oya Modelleri 2017 kadinask - En Basit Oya işleriYazma Kenari Oya Modelleri kadinask com 2017 - En Basit Oya işleriYazma oya modelleri kadinask - En Basit Oya işleriyemeni tülbent oyaları modeli kadinaskcom - En Basit Oya işleri

 

 

About kadinask

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

One comment

  1. güzel makale 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane