Home / El işi / İğne Oyaları

İğne Oyaları

;

 İğne oyaları;  Anadolu’nun en has, kadim süslemelerinden biri olan ve çeyizlerde olmazsa olmaz yer alan havlu, tülbent ve bohçaların kenarlarını süslemek için kullanılan bir el emeği işçiliğidir. Bayanların en çok rağbet ettiği el işçiliği olmasından ötürü model arayışı en fazla olan oylardan biridir. İncelikleriyle göze çarpan iğne oyası modelleri oda takımları ile ön plana çıkar.

Oldukça zahmet gerektiren ve sabır ile işlenilen iğne oyası modelleri anlatımları için resimlerden ve videolardan yararlanabilirsiniz.

kolay iğne oyası yapımı - İğne Oyaları

Kolay İğne Oyası Model Örnekleri ve Yapımı

İğne oyası model ve örnekleri için katagori yapacak olursak bunlar içerisinde şunları sayabiliriz.

  • İğne Oyası yazma modelleri
  • İğne oyası havlu modelleri
  • İğne oyası teşbih modelleri

Yukarıda verdiğimiz bu çeşitler ile ailemize ek gelir bile sağlayabiliriz. Yaptığınız el işi emeklerini satarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Kolay iğne oyası örnekleri ve yapımı için öncelikle ihtiyacınız olan tek şey iğne, iplik ve kumaştır. Belirlemiş olduğunuz iğnenin biraz uzun elde kavrayabileceğiniz boyutta olması gerekmektedir. Ayrıca iğne oyası için tasarlanmış özel iğnelerden de kullanabilirsiniz. İpin ise polyester 50 numara havlu kenarı için kullanılan iplerden olması gerekmektedir. Kumaş seçiminde ise alıştırma dönemlerinizde tülbent ya da tül parçaları tercih edilmelidir. Hassas olan bezlerden tercih edilmemeli çünkü elde esneme olmaması gerekmektedir. Makas seçiminizde ince ağzı olan nakış makaslarından kullanabilirsiniz.

 

Yapım Aşamaları

  1. Aşama da ilk yapmanız gereken teknik düğüm ve zürafadır.
  2. Aşama da ise dağ yapılışıdır.
  3. . Aşama da Ters düğüm yapılmaktadır.

iğne oyası modeli - İğne Oyaları

Aşamaları inceleyecek olursak; Orta uzunlukta bulunan ipi iğneye geçirerek iğne oyası yapımına başlayabiliriz. İpin dışarıda bırakılan uç kısmı ile kullanılacak olan kumaşın üzerine başparmağınız ile yerleştirebilirsiniz. Kumaşla beraber olan ip iğnenin üzerinde kalacak şekilde iğnenin kumaşla buluşması sağlanır. İpin her daim üst tarafta yer alması bu durumdaki en önemli noktadır. Bunun tersi bir durumunda ise düğüm oluşmaktadır. Havlu kenarları ya da diğer iğne oyası modellerinde hoş bir görünüm elde etmek istiyorsanız ilk düğümün sağlam atılması gerekmektedir.

Düğümün atılması ile gerçekleşen bütün işlemlerde iğnenin ucundan tutulup çekilmesi durumunda iğne oyası işlemlerine devamlılığı sağlanır.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
İğne Oyaları
Author Rating
51star - İğne Oyaları1star - İğne Oyaları1star - İğne Oyaları1star - İğne Oyaları1star - İğne Oyaları

About -

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

One comment

  1. Harika bir konuya değindiniz gerçekten uzun zamandır böyle eğitici yazı görmemiştim. tşk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane