Home / El işi / İğne Oyası İle Gül Yapımı

İğne Oyası İle Gül Yapımı

;

İğne oyası yapması oldukça zevkli ve bir uğraş gerektiren bir iştir. iğne oyası ile gül yapımı da gerçekleştirebilirsiniz. Sadece yemeni ve yazma kenarlarında değil aynı zamanda süs eşyalarında da kullanabilirsiniz. İğne oyası ile gerçekleştirilen gül yapımları biraz uğraş istemektedir. Havlularınız için çiçek ve güller yapıp kenar dantelleri ile süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda teşbih uçları için ise çiçek ve gül oyaları da yapabilirsiniz.

iğne oyası gül modeli - İğne Oyası İle Gül Yapımı

İğne oyası öğrenmek sürekli bir öğrenme aşaması gerektirir. İğne oyası modellerini sık sık takip ederek güncel bilgilere erişebilirsiniz.  Marifetli hanımlar olarak en çok tercih edilen ve aynı zamanda da en çok zorlanılan modeller arasında yer almaktadır.

iğne oyası ile gül yapımı  aşamaları ve Püf Noktaları

İğne oyası ile gül yapımı aşamaları ve püf noktalarında ilk olarak elimize doladığımız ipi çözülmemesi için ipe parmağımızla bir kere düğüm atarak başlıyoruz. Ardından ise elimize doladığımız halkaya beş tane zürafa atarak başlıyoruz. İğne oyası ile yaptığımızın gülün yapraklarının büyük olmasını istiyorsanız eğer zürafa yapımını çoğaltabilirsiniz.  Çiçeğimizin borusunu ipin ucunda bıraktığımız uzun kısmını çekerek zürafaları bir araya getirip topluyoruz ve yapıyoruz.

Borumuzun dönüş kısmını ise zürafaların üstünden bir sıra dönüş yaparak ikinci sırada zürafaları büzerek küçük zürafalar yaparak oluşturulmaktadır.  İstenilen uzunluğu yakalayana kadar bu işlemi yapınız. En ideal olanı ise 12 sıradır. Çiçeğin yapraklarını 12. Sıradan sonra gerçekleştiriyoruz.  Zürafaların yaprak kısımlarını ikişer ikişer olarak zürafaların içinde yapıyoruz.  Daha sonrasında zürafaları çoğaltarak iki zürafa içinde 4 zürafa gerçekleştirerek birinci sırası soldan arttırma ikinci sırayı sağdan artırma gerçekleştirerek 8 sıra çıkılmaktadır.

iğne modeli - İğne Oyası İle Gül Yapımı

 

Göz yapraklarını ise 3’e düşürüp yapıyoruz. Bu sayede birinci sırayı tamamlamış oluyoruz.  Bu şekilde devam ederek 4 yaprak yapıyoruz. Yapılan her yaprağın sayısı aynı olması gerekmektedir. Büyük boy çiçeğimizi yapmaya 4 yaprağın bitmesiyle başlıyoruz.  En başta yaptığımız gibi tercih edilen renk de bir ipi elimize dolayarak parmağımızda düğüm atarak aynı yaprakta gerçekleştiği gibi 8 zürafa örüyoruz ve bir defa ile dönmelisiniz. Ardından ise boru şeklini vererek 11 sıra çıkılmaktadır. Yükselmenin sonrasında ise borunun şekli tamamen bitiyor.

Çiçek modeline 2 zürafa üstünden gerçekleştiriyoruz. 2 zürafa çoğaltarak 4 zürafa yapıyoruz ve sağdan ve sol kısımlarından arttırma işlemi yapılarak 8 sıra çıkılmaktadır. 9 sıra çıkılmasının ardından tekrar sol bölümünden artırma işlemi yapılmaktadır. 3 zürafa işlemi yapıldıktan sonra geri dönülerek 2 ve 1 e düşürülmektedir. Bu şekilde bir yaprağın iç kısmından 4 tane üçgen dalgalar gerçekleştirmiş oluyoruz. Üçgenlere gelindiğinde 4 tane iğne oya çiçek yaprakları ile bitirilmektedir.

İğne oyası ile gül yapımı işlemi bittikten sonra ilk yapımı yapılan yaprağın içinde sonraki yapraklar yerleştirilerek iğne oyası ile gerçekleştirilen çiçeği bitirmiş olmaktayız.

 

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
İğne oyası ile Gül Yapımı
Author Rating
51star - İğne Oyası İle Gül Yapımı1star - İğne Oyası İle Gül Yapımı1star - İğne Oyası İle Gül Yapımı1star - İğne Oyası İle Gül Yapımı1star - İğne Oyası İle Gül Yapımı

About -

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

7 comments

  1. Yanlış bildiğin birşeyi sayenizde öğrendim. sagol

  2. işte İğne Oyası İle Gül Yapımı iyi incelemek lazım.

  3. Yeni keşvettim ama cidden hoş.

  4. Gerçek bilgi buna denir işte 🙂 On numara 5 yıldız thank you

  5. Ben 22yaşına geldim onca makale okudum ” İğne Oyası İle Gül Yapımı ” gibi keyifli yalın El işi alanında yazı görmedim.

  6. Teşekkür ederiz çok yararlı bir makale olmuş.

  7. Yeni keşvettim ama cidden hoş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane