Home / Kadın / Kadınlarda İdrar Tutamama Nedenleri

Kadınlarda İdrar Tutamama Nedenleri

;

Artık günümüzde birden fazla sayıdaki kadın mesane problemleri ile karşılaşıyor. Bu durumda oldukça fazla şekilde idrara çıkma isteği, idrara çıkılması sırasında ağrı ve idrar tutmakta zorluklar ile karşılaşılmasına neden oluyor. İşte sizlere idrar tutamama nedenleri hakkındaki çözümler.

Tıb 2 Diyabet

Diyabet hastalarının neredeyse dörtte üçlük bir dilimi aşırı derecede susuzluk problemi yaşamaktadır. Bundan dolayı da tuvalete çıkma sıklığı artıyor. Kan içerisinde fazla şekilde glikoz bulunması durumunda, böbrekler daha çok idrar üretme gereksinimi duyup, glikozun dışarıya çıkmasını sağlar. Kandaki glikoz oranı seviyesi ayarlandığı zaman, herhangi bir idrar problemiyle de karşılaşmamış olacaksınız.

idrar tutma problemleri 1 - Kadınlarda İdrar Tutamama Nedenleri

Kafein

Diğer bir etken olan kahve ve çay içerisinde bulunan kafein maddesidir. İdrara çıkma ihtiyacını artırmaktadır. Buna ek olarak alkolde aynı görevi görmektedir. Böylelikle alınacak kafein miktarının azaltılması, idrara çıkma isteğini de azaltacaktır.

İlaçlar

Ağrı kesici olarak ve ya yüksek tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar, mesane için bir tetikleyici unsur olabilir. Bu durumda mesane problemleri ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Zayıf Pelvis

Pelvis tabanındaki zayıflık hapşırma ve öksürme, gülme durumlarında idrar sızdırılmasına neden olur. Kendinizi bir duruma karşı zorlama yaptığınızda idrar kaçırma ile karşılaşıyorsanız, stres inkontinansınız olduğu anlamına gelir. Bundaki nedenler ise genel olarak doğum yapma ve ya yaşlanma sonucunda gelişme gösteren kas dokusundaki oluşan yıpranmalardır. Tuvalet içerisine girmiş olduğunuzda idrar durdurmayı hayal ederek pelvin tabanı kaslarınızı sıkınız.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar yollarındaki enfeksiyon için en belirgin olan semptomu idarara çıkma sırasında, idrarda bulanıklık, kötü koku ve yanmadır. Uzman hekimlere yapılacak başvurunun ardından, antibiyotikler ile takip edilmekte bir tedavi süreci başlatılır.

About kadinask

Check Also

gribe iyi gelen 3 detoks suyu 3 - Gribe Karşı Etkili En İyi 3 Detoks

Gribe Karşı Etkili En İyi 3 Detoks

Artık soğuk havaların gireceği günler yakın. Kararsız şekilde geçmekte olan havalar ise insanlardaki bağışıklık sistemini …

2 comments

  1. Yanlış bildiğin birşeyi sayenizde öğrendim. sagol

  2. Harika bir konuya değindiniz gerçekten uzun zamandır böyle eğitici yazı görmemiştim. tşk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane