Home / El işi / Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?

Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?

;

İğne ile çalışılan bir sanat olan kurdele nakışı nedir nasıl yapılır sorularına bu yazımızda yanıt bulacağız.  Dekoratif bir nakış çeşidi olan kurdele nakışı, ipek ve organze kurdeleler ile kesme, katlama dikme yöntemleri uygulanarak uygulanmaktadır. Çok fazla araç ve gereçlere gereksinim duymayacağınız bu nakış türünde, çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.  Kurdele nakışı sanatının kullanım alanı da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Buna benzer nedenler ile başlanılan projeler genelde oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Bu el işinin bayanlar tarafından oldukça çok rağbet görmesi de evde çalışma rahatlığının da ve temiz bir iş olmasından dolayıdır.

Bir zevkli sanat haline gelen ipek kurdele nakışı, çok eski dönemlerden gelen antika sayılabilecek boyuttadır. Oldukça düşük maliyetlerde birbirinden güzel modeller çıkarmak sizin elinizde. Bunun için tek yapmanız gereken ise organze kurdele kullanmaktır. Fakat oldukça çok kullanılan saten ve naylon karışımlı olan kurdele çeşitleri, ipek kurdelenin yumuşaklığı ve esnekliğinden yoksun durumdadır. Gerçekleştirilen çalışmalarda bu durumları göz ardı etmemek gerekir.

kurdele nakışı - Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?

Popüler Sanat; Kurdele Nakışı

Son dönemlerde oldukça çok rağbet gören popüler sanat; Kurdele nakışıdır. Renkli, birbirinden hoş ipek ya da organze kurdeleler ile gerçekleşen çiçek motifleri, iğne ve kurdelenin buluştuğu her türlü zemin üzerine uygulanmaktadır. Laleler, menekşeler, gelincikler güzelleşerek kurdele nakışın da ayrı bir boyut kazanmaktadırlar. Kurdele nakış motiflerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle bebek giysilerine uygulandıklarında oldukça şirin bir görünüm kazanır. Etek, pantolon, gömlek, elbise, mont gibi pek çok giysi çeşidi süslenebilmektedir. Ayrıca, yatak örtüleri, sehpa- masa örtüleri, tablo veya panolarda yapılabilmektedir. Boncuk süslemeleri ile basit el nakışları ile kurdele nakışı farklı bir boyut kazanmaktadır.

kudele nakışı nedir - Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?

 

 

 

 

Hayaliniz, aklınız nereye ulaşırsa kurdele nakışını da oralara kadar ilerletmek mümkündür. Ortaya konulan sonuç ile o hazzı ve mutluluğu yaşayabilirsiniz. Yaşama sevinci veren işlemeler ile mutluluk duyabilirsiniz. Gerek duyulacak olan malzemeler ise vidalı bir adet kaynaktır. Böylelikle oldukça rahat ve pratik bir işleme aşaması yaşarsınız. Başlangıç olarak havlu ile başlamanızı tavsiye ederim. Gerek duyulacak olan kurdeleler ise yapılacak olan modelin renklerine göre belirlenmelidir. Son olarak ise bir adet iğne ve makas yeterlidir.

Genelde büyük şehirlerde belediyelerin açmış oldukları kurlara katılarak bu sanatı öğrenip geliştirebilirsiniz.

 

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Kurdele nakışı nedir ve nasıl yapılır
Author Rating
51star - Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?1star - Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?1star - Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?1star - Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?1star - Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır?

About -

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

9 comments

  1. işte Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır? iyi incelemek lazım.

  2. Elinize sağlık hakikatten cok güzel sagolun

  3. Ben 477 yaşına geldim onca makale okudum ” Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır? ” gibi keyifli yalın El işi alanında yazı görmedim.

  4. Keyifle yazılarınızı okuduğumu söyleyebilirim Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır? güzel bir yere değinilmiş.

  5. Mrb paylaşım valla çok güzel, teşekkürler

  6. Sevdim bu paylaşımı.

  7. El işi çok detaylı konu Kurdele Nakışı Nedir Nasıl Yapılır? makaleniz için tşkler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane