Home / El işi / Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar

Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar

;

Mekik oyası, yapımı oldukça zevkli bir oya çeşididir. Mekik oyası ile ilgili tüm detayları sizler için paylaşıyoruz.  Bir mekik aracılığı ile gerçekleştirilen bu oyalar ayrı bir uğraş gerektirse de ortaya çıkan görüntü her şeyi bize unutturmaktadır. İlk defa mekik oya yapanlar ilk başta zorlansa bile yaptıkça bu iş keyfe dönüşecektir.

Oya modelleri çeşitlerinden biri olan mekik oya modeli, yazma, tülbent ve havlu kenarlarına dahi uygulanmaktadır. Tülbent ve yazma oya çeşitleri halk arasında en çok tercih ettiğimiz ürünler arasında yer almaktadır. Havlu kenarı için oluşturulan modeller aynı zaman da mutfak havluları içinde işlenebilir.

Mekik oyası modelleri aşağıda sıralanmıştır.

mekik oya modeli - Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar

Tığ oyası modelleri de mekik oyası modeli gibi pek çok alanda kullanabilir. Havlu, yazma kenarları ve dikilen bir tuniğin kol, etek uçlarına da uygulayabilirsiniz. Mekik oyası modellerini tamamen hayal gücünüzü kullanarak oluşturabilirsiniz. Kumaştan yapılmış salon akımları yapıp üzerilerine nakış işliyorsanız kenar oyası modeli olarak mekik oyasını seçebilirsiniz. Oldukça şık bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca mekik oyası teşbih oyası modelleri de yapabilirsiniz.

mekik modeli - Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar

Çiçek Desen Mekik Oya Yapımı

Renkli ip yardımı ile çiçeğin orta bölümünde yer alan yaprağın dibine ip sabitlenerek, çakmak yardımı ile yapıştırılıyor. Böylelikle çiçek desen mekik oya yapımı na başlıyoruz.  Hemen yaprağın altından renkli ipi geçiriyoruz. Ve ardından ikinci yaprağın üzerine getiriyoruz. Bir alttan bir üstten olacak şekilde sarma işlemi yapıyoruz. Böyle sıkı sıkıya sarmak için uğraşıyoruz. İpliği yaprağın üstünde diğer yaprağın ise altında olacak şekilde iplik yer almaktadır. Bu şekilde sarma işlemi uygulanmaktadır.

 

 

 

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Mekik oyası hakkında tüm detaylar
Author Rating
51star - Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar1star - Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar1star - Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar1star - Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar1star - Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar

About -

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

5 comments

  1. izin verirseniz bu makaleyi paylaşıyorum.

  2. Kars merkezden ben Emine Şan. Selam herkese sayfan harbiden iyi, teşekkürler 15-11-2017 03:25:03

  3. El işi çok detaylı konu Mekik oyası İle İlgili Tüm Detaylar makaleniz için tşkler

  4. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane