Home / El işi / Mekik Oyası Nasıl Yapılır?

Mekik Oyası Nasıl Yapılır?

;

Mekik Oyası Nasıl Yapılır?

Mekik oyası geçmişten günümüze kadar hem kızların çeyizlerini süslemiş, hem de kapalı bayanların tülbentlerinin daha şık görünmesini sağlamıştır. El işi yapmayı bilmeyen kadınlar genellikle mekik oyasının çok zor olduğunu düşünür. Fakat gerekli bilgileri bilip yapılacakları tek tek yaptıklarında ne kadar kolay olduğunu görürler. Mekik oyası yapılırken en önemli şey nasıl yapılacağına odaklanabilmektir. Eğer kendinize ona verirseniz daha kolay ve daha çabuk yapılacağını görebilirsiniz. İnternette yaptığım bir araştırmaya göre mekik oyası nasıl yapılır sorusuna pekte doğru cevaplar bulunmaktadır. Mekik oyası yapımı sorusuna sizler için çok güzel cevaplar hazırladık.

İşte adım adım mekik oyası yapılışı:

  • İlk olarak mekiğe ip sarılır ve ipler parmaklara geçirilir. İpler parmaklara geçirildikten sonra en önemli nokta mekiği elimize aldığımızda eğer mekik sağda ise ipte her zaman sağda mekiğin sonunda olmalıdır.
  • Mekik ipin arasından geçtikten sonra sol işaret parmağında olan ip alta gelecek şekilde mekikteki ipte üstte kalacak şekilde mekik çekilir. Burada bir düğüm atılmış olur ve hemen çekilmemesi gerekir.
  • Sol işaret parmağı gevşek tutulur ve düğümün yönü değiştirilmez.
  • Düğümün yönü değişince sol el orta parmak ve başparmak ile mekik tutularak düğüm sıkılaştırılır.
  • Daha sonra mekikteki ip sağ elin orta parmağı ve yüzük parmağının altında olur ve altından mekik geçirilir.

Bütün bu işlemler tekrar edilerek mekik oyası yapılır. İlk okunduğunda yapımız biraz zor gelebilir. Fakat ip mekiği elinize alıp beş dakika kadar denedikten sonra kolaylıkla yapabilirsiniz. Yaparken ip ile ellerinizi çok sıkmazsanız parmaklarınız daha rahat eder ve daha çok yapabilirsiniz.

Evet bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza mekik oyası nasıl yapılır sorusunu cevapladık. Aklınıza takılan soruları yorum yaparak bizlere ulaştırabilirsiniz. Sitemizde tığ oyası modelleri de mevcuttur.

Mekik Oyası Modelleri / GALERİ

About kadinask

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

One comment

  1. Teşekkür ederiz çok yararlı bir makale olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane