Home / El işi / Örgü Gelin Yeleği Nasıl Yapılır?

Örgü Gelin Yeleği Nasıl Yapılır?

;

Örgü gelin yeleği modelleri ve yapılışı

Tüm genç kızlar evlenirken çeyiz yaparlar bu çeyizlerde muhakkak örgü gelin yeleği bulunur. İşte bizde size bu makalemizde örgü gelin yeleği nasıl yapılır? Anlatıyoruz.

Kadınlar evlenirken hep en güzel görünmek isterler. Bu nedenle hazırlıklar düğünden aylar önce başlar ve son güne anca yetişir. Fakat düğün tarihi çok önceden belirlendiği için o gün hava soğuk mu ya da sıcak mı olacak pek tahmin edilemez. Bu nedenle her genç kız çeyizine gelinlik hırkası yapar. Hazır alınan hırkalarda olabilir fakat delikli ve gelinliğin modelini kaybetmeyen bir hırka olması gerekir.

Örgü Gelin Yeleği Nasıl Yapılır?

İlk olarak kullanılacak ince yün ip iki kat katlanır. Örme işlemi tamamlanırken 11 model kısmı ve 1 tane de arada ters olacak şekilde 12 ve katları olarak örülecek. İlk önce zincir çekilerek başlanır ve istenilen boyutta zincir çekildikten sonra içlerine banılıp şişe ip dolanarak içlerinden geçirilir. Böyle 3 kat örülür. 3. Sırada dolandıktan sonra 4. Sırada 7 ters örüldükten sonra iki ilmek önden çevrilerek arkadan öne alınır ve bir dolama bir düz olarak 2 ilmek sol tarafa kesilir. Daha sonra tekrar düz ve 2 ilmeği sol tarafa geçirilerek devam edilir. Böylece örüldüğünde 7 ilmek sonunda bir boşluk görülecek ve araları boşluklu bir model elde edilecek. Arka, ön parçalar ve kollarda aynı model ile örülür. Bütün parçaları bu şekilde ördükten sonra kolları da örülerek ilave edilir.

Örgü gelin hırkası ördüğünüzde kollarını eklemezseniz, çeyize gelin yeleği olarak ekleyebilirsiniz.

Örgü gelin yeleği modelleri / GALERİ

About kadinask

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

One comment

  1. El işi çok detaylı konu Örgü Gelin Yeleği Nasıl Yapılır? makaleniz için tşkler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane