Home / El işi / Selanik Örgüsü Hakkında Bilinmeyenler

Selanik Örgüsü Hakkında Bilinmeyenler

;

Selanik örgüsü, nenelerimizin annelerimizden görmüş olduğumuz bir örgü çeşididir.  Selanik örgüsü hakkında bilinmeyenler ile şayet son zamanlarda örgüye bir merakınız doğdu ise Selanik örgüsünün detaylarını bilmeden öğrenmeden şiş ve yünü elinize almayın deriz.

Kız çocukların hafızalarında özellikle ismi yer etmiş olan Selanik örgüsü, güzel atkılar, şallar çıkartan annelerimizin ya da ninemizin ellerinde gördüğümüz şişler ile ortaya çıkmıştır. Son dönemlerde yeni nesil örgü işine oldukça merak saldı bunun nedeni ise örgü örmek büyük bir terapi işidir mantığıyla ortaya çıkmıştır.

selanik örgüsü hakkında bilinmeyenler - Selanik Örgüsü Hakkında Bilinmeyenler

 

Selanik Örgüsü Nedir?

Şiş ve yün ile gerçekleşen bir örgü çeşididir açıklaması Selanik örgüsü nedir’in hiç şüphesiz cevabı niteliği taşır. Kalın bir örgü olarak 2 sıra örgü normal örgülerdeki 1 sıra örgüye denk gelecek şekilde gerçekleşmektedir Selanik örgü modelleri. Patik ve el işlerinde, salaş hırka ve şal örerken kullanılan Selanik örgüsü oldukça pratik ve kullanışlı bir örgü modelidir.

selanik modeli 2018 - Selanik Örgüsü Hakkında Bilinmeyenler

 

Selanik Örgü Modeli Nasıl Gerçekleşir

Kalın bir örgü çeşidi olan Selanik örgü modelinin nasıl gerçekleştiğini açıklamak gerekirse, ters örgülerin olduğu bu örgüde 2 sıra diğer örgülere göre 1 sıraya gelmektedir.

Selanik örgüsünü ayrıntılı anlatmak gerekirse;

  1. Sıra:

1 kenar ilmek, 1 düz ve 1 ters şeklinde devam eder. Daha sonra 1 düz şeklinde ilerlerken sıranın sonunda ise 1 kenar ilmek atılarak devam edilir.

  1. Sıra

1 kenar ilmek, 1 ters ve 1 düz örgüsü ile alınarak şişe geçirilen bir dolama ile atılır. Sonrasında ise 1 ters olarak devam eder. Sonunda ise yine bir ilmek atılır.

  1. Sıra

1 kenar ilmek ile, 1 düz örmesiyle atılarak şişin üzerinde dolama atılarak devam edilir. Bir öncesinde örgüden atılan ilmeklere dolamalar ile beraber ters olarak örülerek devam edilir. Sonunda 1 kenar ilmek.

Aslında önceki sırada ördüğün şeklin tam tersi şeklinde bir sonraki sıra için örnektir. Bunun için 2 sıra normal sıraya denk gelmektedir. Selanik örgü modelleri biraz yavaş ilerlese bile oldukça şık bir örgüdür. En güzel tarafı ise ön ve arka kısımlarının aynı olmasıdır.

 

 

About -

Check Also

iğne oyası hakkında bilinmeyenler - Facebook’da İğne Oyaları

Facebook’da İğne Oyaları

Oldukça şık ve zarif oya modeller tercih edenleri sayfamıza buyur edelim. Bugünkü yazımız da facebook’da …

3 comments

  1. Neden El işi bölümünü Selanik Örgüsü Hakkında Bilinmeyenler yazısı daha önce yazmadınız ki? Harikasınız gerçekten

  2. elinize sağlık.

  3. Ben 180 yaşına geldim onca makale okudum ” Selanik Örgüsü Hakkında Bilinmeyenler ” gibi keyifli yalın El işi alanında yazı görmedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
Kadn Sitesi online eczane